12.12.2021 - Zelków - Ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze

W niedzielę 12.12.2021 r. odbyły się ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze na terenie Bolechowic i Zelkowa. Scenariusz oparty był na prawdziwych wydarzeniach i zakładał zaginięcie dwóch nastolatków z zaburzeniami psychicznymi, z czego jeden z nich (dziewczynka) chorowała na cukrzyce typu I.  W miejscu, gdzie byli widziani ostatni raz (boisko JKS Zelków) na służby czekał ojciec, który udzielił szczegółowych informacji.

Na miejsce zdarzenia dotarły zadysponowane siły i środki: GPR Myślenice, GRS OSP Kraków, OSP Bolechowice, OSP Niegoszowice. W pierwszej fazie poszukiwań zostały wykorzystane drony do sprawdzenia otwartego, niezalesionego terenu (40 ha) oraz quady do szczegółowego przeszukania dróg. W dalszym etapie, po wyznaczeniu sektorów przez planistów, do akcji ruszyły tzw. szybkie trójki i zespoły ratownicze z psami. Po zapadnięciu zmroku wykorzystano również termowizję (z dronów i przy ponownym przeszukaniu dróg quadami). Ostatecznie, poszkodowani zostali odnalezieni w dwóch różnych miejscach w obrębie ok. 2 km od miejsca, gdzie mieszkali.  Stan poszkodowanych wskazywał na silne wyziębienie organizmu.

Ćwiczenia okazały się idealną okazją na sprawdzenie w terenie pozyskanego w tym roku, przez naszą jednostkę sprzętu. Namioty pneumatyczne tworzyły zaplecze dla pracującego sztabu - jeden był przedłużeniem samochodu dowodzenia i łączności GPR Myślenice, natomiast drugi stanowił punkt przyjęcia sił i środków. W terenie rewelacyjnie spisywały się dwa nasze quady, a Jeep był w stanie dowieźć operatorów dronów oraz ekipy z psami nawet w najtrudniejszy teren.

Na omówieniu założenia, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolechowicach podkreślili uznanie dla profesjonalizmu obu grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz jednostki OSP Niegoszowice. Wspólnie podkreślono rolę dobrej organizacji działań oraz odpowiedni sprzęt w sytuacji realnego zagrożenia życia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.